Haber

Foça Denizcilik Tanıtım Merkezi vatandaşların ilgi odağı oldu

İzmir’in Foça ilçesinde bulunan Denizciliği tanıtma, yaygınlaştırma ve yaygınlaştırma merkezi vatandaşların ilgisini çekiyor.

Geçmişte Foça ilçesinde Foça merkez komutanlığı olarak kullanılan tarihi yapı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 2007 yılından itibaren Denizciliğin tanıtılması, sevdirilmesi ve sevdirilmesi amacıyla yaptırılmıştır.

Vatandaşların ücretsiz ziyaret edebileceği tarihi bir merkez haline getirildi.

Denizcilik Tanıtım Merkezi’nde denizcilik ekipmanları, objeler, belgeler ve fotoğraflar sergilenmektedir. Sergiler arasında gemi dümenleri, maket gemiler, radyolar, gemi pervaneleri ilgi çekici eserler sayılabilir. Ayrıca müzede şehitlerle ilgili bilgi, belge ve fotoğrafları da görmek mümkün.

Tanıtım merkezini ziyaret eden Canan Limnili, “Ben Foça’da doğup büyüdüm, burası daha önce merkez komutanlığa aitti. Gardiyanlar kapısının önünde durdu. Kıyıda bir iskele olduğunu hatırlıyorum, hep denizciler görürdük. Donanmanın Foça’da olması bizlere hem gurur hem de inanç veren bir müessesedir. Foça’da olmaktan çok mutluyum. Merkez komutanlığın üs komutanlığına taşınmasından sonra buranın müzeye dönüştürülmesine çok sevindik. Herkesin gelip bu müzeyi görmesini istiyorum. ” söz konusu

Ziyaretçi Zülal Özger, “Bu askeri müzeyi yetişkinler ve çocuklar gezmeli, burada her türlü imkan var. Daha önceki yıllarda burada bir yağlı boya sergisi açmıştık. Buraya gelip dolaşmak insanı gerçekten duygulandırıyor ve aynı zamanda gururlandırıyor. Denizde, denizin altında, geminin içinde hiç görmediğimiz her şeyi bu müzede öğreniyoruz.” Söz konusu

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-tomarza.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu