Ekonomi

Rusya ve Nikaragua Nükleer Teknolojinin Enerji Dışı Kullanımı Konusunda İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Rusya ve Nikaragua, nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kuvvet dışı kullanımına ilişkin işbirliğine ilişkin bir orta hükümet anlaşması imzaladı.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Teşkilatı Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev ile Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada arasında gerçekleşen görüşmede imzalanan anlaşma çerçevesinde taraflar, başta tıp ve tarım olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği yapma kararı aldı. .

Anlaşma, Rusya’nın enerji alanındaki benzersiz deneyiminden yararlanarak, Nikaragua’nın nükleer enerjinin güç dışı kullanımlarına ilişkin projeler geliştirmesine izin vermesi bakımından bir emsal teşkil ediyor.

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhaçev konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Daha önce birçok ülke ile 40’tan fazla hükümetlerarası anlaşma imzalanmış olsa da bu anlaşmanın diğerlerinden farklı bir özelliği var. Ortaklarımızla ilk kez yaptığımız görüşmede nükleer teknolojilerin enerji dışı kullanımı konusunda mutabakata vardık. Nükleer tıp merkezi, çok amaçlı radyasyon merkezi, eğitim ve araştırma amaçlı kullanılabilecek kritik altı tesis gibi projelerden bahsediyoruz.”

Rusya, tarım, sağlık ve bilimsel araştırma gibi alanlarda nükleer ve radyasyon teknolojilerinin kullanımına ilişkin projelerin geliştirilmesi ve uygulanmasında Nikaragua’yı destekleyecektir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

habercinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu