Haber

Dendias’tan Türkiye itirafı: Savaşın eşiğindeydik

Yunanistan ikinci kez seçime hatasız girerken, yeni dönemde Türkiye ile bağların sürdürülmesi gerektiğine dair analizler yapılıyor.

Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kathimerini’ye röportaj vererek Türkiye ile ilişkilerde fırsat penceresinin açık kalması gerektiğine dikkat çekti.

“Türkiye’nin ‘Oruç Reis’ çıkışı bizi savaşın eşiğine getirdi”

dendias, “Mavi Vatan” Sözlerinin yol açtığı sıkıntıdan bahsetti. Türkiye ile yaşanan gerilimden bahsetti.

Dendias, 2020’de gerçekten savaşın eşiğine geldiğimizi belirtti. Ağustos 2020’deki sismografik araştırmalar için ‘Oruç Reis’Çıkışının onlar için nasıl bir felaket olduğundan bahsetti.

“Miçotakis’in ABD Senatosundaki sözleri sonrası Erdoğan köprüleri attı”

Durumdan dolayı bir kazayı önlemeye çalıştığını anlatan Dendias, unutulmayan bir diğer anın da Erdoğan’ın köprüleri attığı gün olduğunu söyledi.

Yunanistan eski Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ABD Senatosu’nda Dendias “Türkiye’ye F-16 satmayın!”Önder Erdoğan’ın açıklamasının ardından “Artık benim için Miçotakis yok”sözlerini hatırlattı.

Dendias, Haziran 2022’de İspanya’nın Madrid kentinde düzenlenen tarihi NATO Zirvesi’nin perde arkası olaylarından da bahsetti.

“Türkiye sadece iç siyasette değil, uluslararası ilişkilerde de yeni bir başlangıç ​​yapmak istiyor”

kathimerini, ‘Dendias: Erdoğan ve Madrid’deki bilinmeyen dörtlü’başlığıyla sunduğu röportajda sorulan sorulardan biri, “Yeni Erdoğan hükümeti kuruldu. Bu hükümeti nasıl değerlendirirsiniz?”oldu.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sadece iç siyasette değil, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinde de yeni bir başlangıç ​​yapmaya çalıştığı aşikar. Bu yeni başlangıç ​​noktasının hangi yöne gideceği konusunda bir sonuca varmak için elbette erken.”Nikos Dendias dedi ki:

“Bu konudaki can alıcı soru, Erdoğan’ın bundan sonra 21. yüzyıl Türkiye’si için ne istediğidir. Bunun yanıtlanması gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa ve Yunanistan ile yakın ilişkiler arzulayan müreffeh bir Türkiye seçeneğini tercih etmesini istiyorum. iradesini komşularına empoze eder.” ‘Süper güç’ gibi bir ülke seçeneği değil.”

akyazi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu