Haber

BM Yemen Özel Temsilcisi Riyad’da barışçıl çözümü görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, dünyanın en büyük insani krizlerinden birini yaşayan Yemen’de barışçıl çözüme ulaşmak için Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Yemenli ve uluslararası yetkililerle bir araya geldi.

BM Özel Temsilcisi Grundberg’in ofisinden yapılan açıklamada, Grundberg’in Riyad ziyareti sırasında Yemen krizine barışçıl çözüme ulaşmanın yolları hakkında çok sayıda görüşme yaptığı belirtildi.

Grundberg’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) beş daimi üyesinin Yemen büyükelçileri, Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed el-Cabir ve BM Genel Sekreteri Abdullah el-Alimi ile bir araya geldiği bildirildi. Yemen Başkanlık Konseyi

Grundberg’in görüşmelerinde Yemen’deki son gelişmeler ile ülkede barışçıl ve kapsayıcı bir siyasi çözüme ulaşılması için çabaların artırılması gereğine odaklanıldığı kaydedildi.

BM Yemen Özel Temsilcisi Grundberg dün yaptığı açıklamada, Yemen’de hükümet ve İran destekli Husilerin “halkın çıkarı için” bazı konularda taviz vermek istediğini söyledi.

Grundberg, Yemen ziyareti kapsamında 2 Mayıs’ta Yemen’in başkenti Sana’da Husilerle, ardından 3 Mayıs’ta geçici başkent Aden’de Başkanlık Kurulu Başkanı Alimi ile bir araya geldi.

Yemen’de iç savaş

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine takviye kuvvetler veriyor.

Ülkede hükümet ve Husiler arasında 2 Nisan 2022’de başlayan ateşkes, 2 Ekim 2022’de sona erdi.

Yemen’deki ateşkesi yenilemeye yönelik uluslararası ve bölgesel çabalar kapsamında Suudi Arabistan ve Umman’dan heyetler, İran destekli Husilerin kontrolündeki Sana’da 8 Nisan’da temaslara başlamış, heyetler 8 Nisan’da Sana’dan ayrılmıştı. 13 Nisan

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Awad bin Mubarak, Suudi Arabistan heyeti ile Husiler arasındaki görüşmelerin Ramazan Bayramı’nın ardından yeniden başlayacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu